Dezynsekcja polega na wyeliminowaniu z danego pomieszczenia, obiektu lub otwartej przestrzeni wszelkich szkodliwych oraz niepożądanych insektów, ich jaj oraz larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. Można tego dokonać za pomocą środków chemicznych, mechanicznych i biologicznych. Odpowiednio dobrana dezynsekcja skutecznie usuwa z danego miejsca owady niebezpieczne oraz uciążliwe dla codziennego funkcjonowania człowieka. Dezynsekcja najczęściej obejmuje osy i muchy, a także karaluchy, prusaki oraz pluskwy, które występują zarówno w gospodarstwach domowych, zakładach gastronomicznych, firmach spożywczych jak i w magazynach.
Najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą metodą dezynsekcji jest użycie środków chemicznych. Insektycyd, czyli środek owadobójczy powinien być właściwie dobrany do gatunku owada. Ze względu na sposób działania tych substancji, można je podzielić na:
- kontaktowe – działają natychmiastowo, od razu w momencie kontaktu z ciałem owada, paraliżują jego układ nerwowy i powodują śmierć
- pokarmowe – zaczynają działać dopiero po spożyciu ich przez szkodnika
- oddechowe – najczęściej w postaci lotnej, działają bezpośrednio na układ oddechowy danego insekta
W wyborze odpowiedniego insektycydu należy również kierować się bezpieczeństwem ludzi i zwierząt. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór substancji trującej do rodzaju danego pomieszczenia. Innych środków do dezynsekcji używa się w magazynach, gdzie przechowuje się żywność lub przebywają w nich ludzie, a jeszcze innych w mało uczęszczanych pomieszczeniach.
Do dezynsekcji można również użyć fizycznych metod takich jak: para, ogień, gorące powietrze czy promieniowanie ultrafioletowe, w miejscach gdzie użycie środków chemicznych jest niemożliwe. W praktyce stosuje się również środki mechaniczne, w tym celu używa się różnego rodzaju pułapek oraz innych przedmiotów i urządzeń, które wabią do nich owady. Najczęściej wykorzystuje się do tego lepy oraz lampy owadobójcze.