Poniżej prezentujemy szkodniki, które najczęściej dają się we znaki naszym klientom. Różnią się one między sobą charakterystycznymi cechami, takimi jak wygląd, miejsce występowania oraz rodzaj wyrządzanych szkód. Każdy z nich wymaga również indywidualnego podejścia w kwestii zwalczania.
SZKODNIKI
Osy
Osy są dość charakterystycznymi, ubarwionymi owadami, które z łatwością może rozpoznać niemal każdy, nawet małe dziecko. Spotkanie z nimi może mieć przykre konsekwencje w postaci ukąszenia w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku kontaktu z osą należy pamiętać, aby z bąbla wyciągnąć żądło, które najprawdopodobniej zostało w skórze. Szczególnie osoby uczulone powinny uważać na osy, gdyż w ich wypadku o wstrząs anafilaktyczny nietrudno.
Zwalczanie gniazd os, wcale nie jest proste, zwłaszcza gdy w środku znajdują owady. Może się ono okazać wręcz niebezpieczne, dlatego osoby wykonujące tę czynność powinny być ubrane w strój ochronny, a także mieć zasłoniętą głowę oraz posiadać na rękach rękawice. Należy również zadbać o to, aby rękawy oraz nogawki były ściśle opięte. Ubrania nie powinny być ani w jaskrawych kolorach ani w ciemnych, ponieważ może to dodatkowo rozwścieczyć owady. Trzeba też unikać intensywnych zapachów: takich jak perfumy czy dezodoranty – są one na nie szczególnie wrażliwe. Osoby polujące na osy powinny ograniczyć do minimum gwałtowne ruchy, gdyż owady agresywnie na to reagują.
Domowe sposoby walki lub z wykorzystaniem preparatów ogólnodostępnych w sklepach najczęściej są nieskuteczne i mogą zaostrzyć problem (np. osy przechodzą dalej w głąb dachu). Potrafimy zwalczyć osy i szerszenie w ich gniazdach bez konieczności demontażu dachu czy niszczenia elewacji – metodami bezinwazyjnymi. Zakład nasz działa w systemie alarmowym straży pożarnej.
Karaluchy
Karaluchy, podobnie jak prusaki, to insekty, które praktycznie od zawsze żyją w pobliżu ludzkich siedlisk. Ich bytność można zauważyć w mieszkaniach, domach, a często także w hotelach, szpitalach, restauracjach czy innych punktach gastronomicznych. Zwykle pojawiają się w miejscach, w których mają łatwy dostęp do pożywienia. Karaluchy nie są wybredne, żywią się zazwyczaj zaraz po zapadnięciu zmroku oraz krótko przed świtem. Najczęściej zjadają warzywa i owoce, jednak nie pogardzą również pieczywem, cukrem czy mąką.
Prusak karaluch – bo tak też nazywa się te owady – doskonale prosperuje na kuchennych resztkach. Zwykle gdy dostrzeże się jednego lub dwa insekty, można się spodziewać, że gdzieś czai się ich większa liczba. Populacja tych owadów rozrasta się w szybkim tempie, przez to zazwyczaj stają się dokuczliwą plagą. Zwalczanie karaluchów jest bardzo trudne i czasochłonne, nie wystarczy tylko zachowanie odpowiednich standardów czystości. Zwykle jednak regularne sprzątanie pomaga skutecznie ograniczyć ich liczebność, jednak do pełnej eliminacji potrzeba znacznie więcej.
Muchy
Mucha jest chyba jednym z powszechniej znanych owadów, którego bardzo trudno jest wyeliminować w prosty sposób, za pomocą packi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że muchy przenoszą bardzo wiele groźnych zarazków, gdyż często żerują na zepsutym jedzeniu, śmieciach i innych zanieczyszczeniach. Zwalczanie much nie wynika więc tylko z wydawania irytującego dźwięku, ale przede wszystkim z przyczyn zdrowotnych.
W zwalczaniu much pomaga utrzymanie porządku w danym pomieszczeniu. Koniecznie trzeba także pamiętać o tym, by w koszach nie zalegały śmieci. Należy również dbać o regularne zmywanie naczyń. Właśnie wszelkie zalegające oraz psujące się resztki wabią muchy do środka. Warto również zadbać o zamykane pojemniki na śmieci, które ulegają szybkiemu psuciu się.
Skutecznym sposobem walki z muchami jest również instalowanie w oknach moskitier. Dzięki temu można mieć pewność, że żaden owad nie wleci do środka, nawet w upalny dzień. W sprzedaży są dostępne również pułapki na muchy w postaci lepiących się pasków. Jednak ich widok jest mało estetyczny, zwłaszcza jak złapie się w nie wiele owadów. W przypadku problemów z muchami warto skorzystać z usług profesjonalistów, by mieć pewność, że problem zostanie skutecznie wyeliminowany. Skutecznym sposobem jest na przykład zastosowanie specjalnych pułapek feromonowych na muchy owocówki, często uciążliwe w hotelarstwie.
Prusaki
Prusak, a dokładniej ujmując karaczan prusak, to insekt, który wykazuje synantropijność, czyli wybiera miejsca zasiedlone lub przekształcone przez człowieka. Prusaki ogólnie lubią ciepło oraz wilgoć, więc wszelkie ogrzewane pomieszczenia takie jak kuchnie, a także magazyny, zakłady gastronomiczne, restauracje czy szpitale stają się ich siedliskiem. Te małe, brązowawe owady potrafią spędzić sen z powiek niejednej pani domu. Często bywają mylone z karaluchami, gdyż są do nich podobne fizjologicznie, łączy je jednak jedno: tak samo trudno się ich pozbyć.
W przeciwieństwie do gryzoni, robaki prusaki pojawiają się bezszelestnie. Jednak tak samo jak one, karaczany upodobały sobie nocny tryb życia. Oznacza to, że prusaki wychodzą po zapadnięciu zmierzchu, żywią się w nocy i krótko przed świtem. Karaczany są wszystkożerne, żywią się marchewką, owocami, ziemniakami, pieczywem, a także mąką i cukrem. Zostawiają w nich odchody, które są groźne dla zdrowia człowieka. Prusaki mogą być nosicielami takich zaraźliwych chorób jak gruźlica, tyfus, cholera, przenoszą też larwy nicieni.
W momencie, gdy pojawią się prusaki należy zadbać o uszczelnienie pęknięć, przecieków oraz szpar w pomieszczeniu. Należy również pamiętać o przechowywaniu żywności w szczelnych pojemnikach oraz zadbać o przetrzymywanie odpadków i śmieci w owadoszczelnych zbiornikach. Zwalczanie prusaków – wbrew pozorom – nie jest wcale takie łatwe. Nie zawsze domowe sposoby są skuteczne, często potrzebna jest do tego pomoc specjalistów.
Mrówki
Nawet w najczystszych pomieszczeniach mogą pojawić się mrówki, akurat porządek z obecnością tych insektów nie ma za wiele wspólnego. Najczęściej do domów, mieszkań czy też miejsca pracy owady dostają się poprzez różne szpary, nieszczelności w podłodze, rurach oraz w systemach wentylacyjnych. Zwykle w mieszkaniach można się spodziewać mrówek faraona. Jest to gatunek, który przybył z cieplejszych rejonów świata, dlatego najczęściej gniazduje w budynkach. Mrówki faraona są niewielkich rozmiarów, zatem bardzo łatwo dostać się im do mieszkania, które z czasem zaczynają traktować jak własne. Właśnie ten gatunek jest najczęstszą zmorą mieszkańców blokowisk.
Charakterystyczną cechą mrówek faraona jest obecność wielu królowych w stadzie. W związku z tym szybko zwiększają swoją liczebność, przez co trudno jest je wytępić. Zwykle ich ekspansja przebiega w kilku mieszkaniach naraz, z których dowolnie się przemieszczają. Kiedy pojawiają się mrówki faraonki, należy powziąć szeroko zakrojone środki zapobiegawcze, gdyż samodzielna walka z tymi insektami jest skazana na porażkę.
Pojawienie się mrówek w danym pomieszczeniu może wynikać z dwóch przyczyn: z chęci osiedlenia się lub z faktu, że znajduje się ono na terytorium danego gatunku, na którym poszukują pożywienia. W momencie łatwego dostępu do pokarmu mogą pojawić się w dużych grupach. Walka z mrówkami powinna więc rozpocząć się możliwe szybko. Najlepiej aby przeprowadzona była przez fachowców znających skuteczne metody.
Kret
Kret, to charakterystyczny, mały ssak, którego trudno pomylić z innymi szkodnikami. Jego znakiem rozpoznawczym są szpecące ogród kopce, które powstają w trakcie drążenia przez kreta tuneli. Korytarze służą mu jako pułapka do chwytania pożywienia – najczęściej są to dżdżownice, ale także owady czy nawet małe gryzonie.
Pamiętajmy, że na wolności kret znajduje się pod ochroną. Jednak na terenach zamieszkałych przez człowieka, zwłaszcza zaś w gospodarstwach rolnych, stanowi nie lada kłopot i może powodować znaczne straty. Drążąc swoje korytarze, podkopuje korzenie roślin, niszcząc tym samym uprawy.
Niejedna osoba, która borykała się z problemem, jak pozbyć się kreta, przekonała się o tym, jak trudne może to być zadanie. Podejmując walkę warto zacząć od metod bezkrwawych. Domowe sposoby na kreta nie zawsze jednak okazują się skuteczne. Odstraszacze ultradźwiękowe powodują, iż po pewnym czasie zwierzę przyzwyczaja się do emitowanych drgań i przestaje na nie reagować. Inne popularne rozwiązanie – montaż podziemnych ogrodzeń i siatek, jest zaś czasem niemożliwy lub bardzo kosztowny.
Nasza firma, stosuje profesjonalne pułapki służące do chwytania żywych kretów, a także skuteczne repelenty chemiczne. Jedynie w uzasadnionych przypadkach sięgamy po rozwiązania ostateczne, czyli różnego rodzaju trucizny.
Szerszenie
Szerszenie, to owady często mylone z innymi podobnymi gatunkami jak osy czy pszczoły. Jednak w porównaniu do innych insektów, szerszenie są znacznie większe i bardziej niebezpieczne. Można powiedzieć, że są swego rodzaju drapieżnikami, gdyż często używają żądła w walce z innymi owadami. Ponadto, zdolne są do wielokrotnych ukąszeń. Dzieje się tak ponieważ szerszenie nie zostawiają swojego żądła w przeciwieństwie do podobnych owadów.
W środowisku naturalnym szerszenie najczęściej budują swoje siedziby w konarach drzew, porzuconych przez ptaki dziuplach, a niekiedy nawet w jamach ziemi. Osiedlają się również w środowisku zurbanizowanym, blisko ludzkich domostw. Najczęściej gniazda szerszeni znaleźć można na poddaszach, szczelinach w murach, strychach, starych, opuszczonych budynkach oraz samochodach. Szerszenie usuwane samodzielne mogą stanowić zagrożenie, nie należy tego robić samemu.
Szczury
Szczury, to jedne z bardziej inteligentnych gryzoni, które występują w przyrodzie. Niestety, czasem się tak zdarza, że nieoczekiwanie pojawiają się one na naszej drodze. Wbrew panującej opinii nie tylko wkradają się do domów lub altanek na wsi czy też położonych blisko łąk i pól. Szczury to coraz częstszy problem mieszkańców blokowisk, gdzie do mieszkań dostają się poprzez kanalizację. Myszy i szczury mogą przyprawić o szybsze bicie serca niejednego lokatora. Najczęściej ich obecność objawia się nocnym chrobotaniem w różnych częściach mieszkania czy domu.
Niestety zwalczanie szczurów nie jest łatwym zadaniem, gdyż jak już się zadomowią bardzo trudno jest się ich pozbyć. Usuwanie szczurów na własną rękę zazwyczaj kończy się fiaskiem. Wydawać by się mogło, że wystarczy je odseparować od dostępu do jedzenia i wody, a następnie zastawić na nie łapki na szczury, klatki na gryzonie, pułapki lepowe czy inne dostępne na rynku urządzenia – to jednak nie zawsze działa. Żyją w dużych grupach, a do tego żywią się dosłownie wszystkim, nawet niestrawionymi resztkami, znajdującymi się w odchodach. Szczury są często również nosicielami wielu chorób, warto więc odszczurzanie zostawić profesjonalistom.
Pluskwy
Pluskwa domowa, to insekt, który jest bardzo uciążliwym lokatorem domów i mieszkań. Pluskwy żywią się bowiem krwią człowieka, a do tego najczęściej gnieżdżą się w sypialniach, zaś w szczególności upodobały sobie ludzkie łóżka. To częsty problem hoteli, pensjonatów oraz innych miejsc, oferujących zbiorowe noclegi. W momencie gdy oczekiwany jest wysoki standard świadczonych usług, pluskwy domowe mogą skutecznie zepsuć dobrą opinię takiego miejsca.
Skąd się biorą pluskwy, skoro w moim domu, mieszkaniu lub miejscu pracy panuje nieskazitelny porządek? Te owady często żyją i żerują w miastach, nietrudno więc przenieść je z miejsca na miejsce na ubraniu czy w bagażu podróżnym. Najczęściej przenoszą się w publicznych środkach lokomocji oraz w miejscach, gdzie spotkać można grono ludzi, czyli także w hotelach oraz restauracjach.
Pluskwy łóżkowe są bardzo trudne do eliminacji, zwalczanie insektów należy rozpocząć od znalezienia ich kryjówki. Trzeba w tym celu przejrzeć dosłownie każdy zakamarek danego pomieszczenia. O obecności pluskiew świadczy również charakterystyczny zapach gnijących malin. To ważna wskazówka mówiąca o tym, że w danym miejscu znajdują się te owady.
Osy
Osy są dość charakterystycznymi, ubarwionymi owadami, które z łatwością może rozpoznać niemal każdy, nawet małe dziecko. Spotkanie z nimi może mieć przykre konsekwencje w postaci ukąszenia w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku kontaktu z osą należy pamiętać, aby z bąbla wyciągnąć żądło, które najprawdopodobniej zostało w skórze. Szczególnie osoby uczulone powinny uważać na osy, gdyż w ich wypadku o wstrząs anafilaktyczny nietrudno.
Zwalczanie gniazd os, wcale nie jest proste, zwłaszcza gdy w środku znajdują owady. Może się ono okazać wręcz niebezpieczne, dlatego osoby wykonujące tę czynność powinny być ubrane w strój ochronny, a także mieć zasłoniętą głowę oraz posiadać na rękach rękawice. Należy również zadbać o to, aby rękawy oraz nogawki były ściśle opięte. Ubrania nie powinny być ani w jaskrawych kolorach ani w ciemnych, ponieważ może to dodatkowo rozwścieczyć owady. Trzeba też unikać intensywnych zapachów: takich jak perfumy czy dezodoranty – są one na nie szczególnie wrażliwe. Osoby polujące na osy powinny ograniczyć do minimum gwałtowne ruchy, gdyż owady agresywnie na to reagują.
Domowe sposoby walki lub z wykorzystaniem preparatów ogólnodostępnych w sklepach najczęściej są nieskuteczne i mogą zaostrzyć problem (np. osy przechodzą dalej w głąb dachu). Potrafimy zwalczyć osy i szerszenie w ich gniazdach bez konieczności demontażu dachu czy niszczenia elewacji – metodami bezinwazyjnymi. Zakład nasz działa w systemie alarmowym straży pożarnej.
Karaluchy
Karaluchy, podobnie jak prusaki, to insekty, które praktycznie od zawsze żyją w pobliżu ludzkich siedlisk. Ich bytność można zauważyć w mieszkaniach, domach, a często także w hotelach, szpitalach, restauracjach czy innych punktach gastronomicznych. Zwykle pojawiają się w miejscach, w których mają łatwy dostęp do pożywienia. Karaluchy nie są wybredne, żywią się zazwyczaj zaraz po zapadnięciu zmroku oraz krótko przed świtem. Najczęściej zjadają warzywa i owoce, jednak nie pogardzą również pieczywem, cukrem czy mąką.
Prusak karaluch – bo tak też nazywa się te owady – doskonale prosperuje na kuchennych resztkach. Zwykle gdy dostrzeże się jednego lub dwa insekty, można się spodziewać, że gdzieś czai się ich większa liczba. Populacja tych owadów rozrasta się w szybkim tempie, przez to zazwyczaj stają się dokuczliwą plagą. Zwalczanie karaluchów jest bardzo trudne i czasochłonne, nie wystarczy tylko zachowanie odpowiednich standardów czystości. Zwykle jednak regularne sprzątanie pomaga skutecznie ograniczyć ich liczebność, jednak do pełnej eliminacji potrzeba znacznie więcej.
Muchy
Mucha jest chyba jednym z powszechniej znanych owadów, którego bardzo trudno jest wyeliminować w prosty sposób, za pomocą packi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że muchy przenoszą bardzo wiele groźnych zarazków, gdyż często żerują na zepsutym jedzeniu, śmieciach i innych zanieczyszczeniach. Zwalczanie much nie wynika więc tylko z wydawania irytującego dźwięku, ale przede wszystkim z przyczyn zdrowotnych.
W zwalczaniu much pomaga utrzymanie porządku w danym pomieszczeniu. Koniecznie trzeba także pamiętać o tym, by w koszach nie zalegały śmieci. Należy również dbać o regularne zmywanie naczyń. Właśnie wszelkie zalegające oraz psujące się resztki wabią muchy do środka. Warto również zadbać o zamykane pojemniki na śmieci, które ulegają szybkiemu psuciu się.
Skutecznym sposobem walki z muchami jest również instalowanie w oknach moskitier. Dzięki temu można mieć pewność, że żaden owad nie wleci do środka, nawet w upalny dzień. W sprzedaży są dostępne również pułapki na muchy w postaci lepiących się pasków. Jednak ich widok jest mało estetyczny, zwłaszcza jak złapie się w nie wiele owadów. W przypadku problemów z muchami warto skorzystać z usług profesjonalistów, by mieć pewność, że problem zostanie skutecznie wyeliminowany. Skutecznym sposobem jest na przykład zastosowanie specjalnych pułapek feromonowych na muchy owocówki, często uciążliwe w hotelarstwie.
Prusaki
Prusak, a dokładniej ujmując karaczan prusak, to insekt, który wykazuje synantropijność, czyli wybiera miejsca zasiedlone lub przekształcone przez człowieka. Prusaki ogólnie lubią ciepło oraz wilgoć, więc wszelkie ogrzewane pomieszczenia takie jak kuchnie, a także magazyny, zakłady gastronomiczne, restauracje czy szpitale stają się ich siedliskiem. Te małe, brązowawe owady potrafią spędzić sen z powiek niejednej pani domu. Często bywają mylone z karaluchami, gdyż są do nich podobne fizjologicznie, łączy je jednak jedno: tak samo trudno się ich pozbyć.
W przeciwieństwie do gryzoni, robaki prusaki pojawiają się bezszelestnie. Jednak tak samo jak one, karaczany upodobały sobie nocny tryb życia. Oznacza to, że prusaki wychodzą po zapadnięciu zmierzchu, żywią się w nocy i krótko przed świtem. Karaczany są wszystkożerne, żywią się marchewką, owocami, ziemniakami, pieczywem, a także mąką i cukrem. Zostawiają w nich odchody, które są groźne dla zdrowia człowieka. Prusaki mogą być nosicielami takich zaraźliwych chorób jak gruźlica, tyfus, cholera, przenoszą też larwy nicieni.
W momencie, gdy pojawią się prusaki należy zadbać o uszczelnienie pęknięć, przecieków oraz szpar w pomieszczeniu. Należy również pamiętać o przechowywaniu żywności w szczelnych pojemnikach oraz zadbać o przetrzymywanie odpadków i śmieci w owadoszczelnych zbiornikach. Zwalczanie prusaków – wbrew pozorom – nie jest wcale takie łatwe. Nie zawsze domowe sposoby są skuteczne, często potrzebna jest do tego pomoc specjalistów.
Mrówki
Nawet w najczystszych pomieszczeniach mogą pojawić się mrówki, akurat porządek z obecnością tych insektów nie ma za wiele wspólnego. Najczęściej do domów, mieszkań czy też miejsca pracy owady dostają się poprzez różne szpary, nieszczelności w podłodze, rurach oraz w systemach wentylacyjnych. Zwykle w mieszkaniach można się spodziewać mrówek faraona. Jest to gatunek, który przybył z cieplejszych rejonów świata, dlatego najczęściej gniazduje w budynkach. Mrówki faraona są niewielkich rozmiarów, zatem bardzo łatwo dostać się im do mieszkania, które z czasem zaczynają traktować jak własne. Właśnie ten gatunek jest najczęstszą zmorą mieszkańców blokowisk.
Charakterystyczną cechą mrówek faraona jest obecność wielu królowych w stadzie. W związku z tym szybko zwiększają swoją liczebność, przez co trudno jest je wytępić. Zwykle ich ekspansja przebiega w kilku mieszkaniach naraz, z których dowolnie się przemieszczają. Kiedy pojawiają się mrówki faraonki, należy powziąć szeroko zakrojone środki zapobiegawcze, gdyż samodzielna walka z tymi insektami jest skazana na porażkę.
Pojawienie się mrówek w danym pomieszczeniu może wynikać z dwóch przyczyn: z chęci osiedlenia się lub z faktu, że znajduje się ono na terytorium danego gatunku, na którym poszukują pożywienia. W momencie łatwego dostępu do pokarmu mogą pojawić się w dużych grupach. Walka z mrówkami powinna więc rozpocząć się możliwe szybko. Najlepiej aby przeprowadzona była przez fachowców znających skuteczne metody.
Kret
Kret, to charakterystyczny, mały ssak, którego trudno pomylić z innymi szkodnikami. Jego znakiem rozpoznawczym są szpecące ogród kopce, które powstają w trakcie drążenia przez kreta tuneli. Korytarze służą mu jako pułapka do chwytania pożywienia – najczęściej są to dżdżownice, ale także owady czy nawet małe gryzonie.
Pamiętajmy, że na wolności kret znajduje się pod ochroną. Jednak na terenach zamieszkałych przez człowieka, zwłaszcza zaś w gospodarstwach rolnych, stanowi nie lada kłopot i może powodować znaczne straty. Drążąc swoje korytarze, podkopuje korzenie roślin, niszcząc tym samym uprawy.
Niejedna osoba, która borykała się z problemem, jak pozbyć się kreta, przekonała się o tym, jak trudne może to być zadanie. Podejmując walkę warto zacząć od metod bezkrwawych. Domowe sposoby na kreta nie zawsze jednak okazują się skuteczne. Odstraszacze ultradźwiękowe powodują, iż po pewnym czasie zwierzę przyzwyczaja się do emitowanych drgań i przestaje na nie reagować. Inne popularne rozwiązanie – montaż podziemnych ogrodzeń i siatek, jest zaś czasem niemożliwy lub bardzo kosztowny.
Nasza firma, stosuje profesjonalne pułapki służące do chwytania żywych kretów, a także skuteczne repelenty chemiczne. Jedynie w uzasadnionych przypadkach sięgamy po rozwiązania ostateczne, czyli różnego rodzaju trucizny.
Szerszenie
Szerszenie, to owady często mylone z innymi podobnymi gatunkami jak osy czy pszczoły. Jednak w porównaniu do innych insektów, szerszenie są znacznie większe i bardziej niebezpieczne. Można powiedzieć, że są swego rodzaju drapieżnikami, gdyż często używają żądła w walce z innymi owadami. Ponadto, zdolne są do wielokrotnych ukąszeń. Dzieje się tak ponieważ szerszenie nie zostawiają swojego żądła w przeciwieństwie do podobnych owadów.
W środowisku naturalnym szerszenie najczęściej budują swoje siedziby w konarach drzew, porzuconych przez ptaki dziuplach, a niekiedy nawet w jamach ziemi. Osiedlają się również w środowisku zurbanizowanym, blisko ludzkich domostw. Najczęściej gniazda szerszeni znaleźć można na poddaszach, szczelinach w murach, strychach, starych, opuszczonych budynkach oraz samochodach. Szerszenie usuwane samodzielne mogą stanowić zagrożenie, nie należy tego robić samemu.
Szczury
Szczury, to jedne z bardziej inteligentnych gryzoni, które występują w przyrodzie. Niestety, czasem się tak zdarza, że nieoczekiwanie pojawiają się one na naszej drodze. Wbrew panującej opinii nie tylko wkradają się do domów lub altanek na wsi czy też położonych blisko łąk i pól. Szczury to coraz częstszy problem mieszkańców blokowisk, gdzie do mieszkań dostają się poprzez kanalizację. Myszy i szczury mogą przyprawić o szybsze bicie serca niejednego lokatora. Najczęściej ich obecność objawia się nocnym chrobotaniem w różnych częściach mieszkania czy domu.
Niestety zwalczanie szczurów nie jest łatwym zadaniem, gdyż jak już się zadomowią bardzo trudno jest się ich pozbyć. Usuwanie szczurów na własną rękę zazwyczaj kończy się fiaskiem. Wydawać by się mogło, że wystarczy je odseparować od dostępu do jedzenia i wody, a następnie zastawić na nie łapki na szczury, klatki na gryzonie, pułapki lepowe czy inne dostępne na rynku urządzenia – to jednak nie zawsze działa. Żyją w dużych grupach, a do tego żywią się dosłownie wszystkim, nawet niestrawionymi resztkami, znajdującymi się w odchodach. Szczury są często również nosicielami wielu chorób, warto więc odszczurzanie zostawić profesjonalistom.
Pluskwy
Pluskwa domowa, to insekt, który jest bardzo uciążliwym lokatorem domów i mieszkań. Pluskwy żywią się bowiem krwią człowieka, a do tego najczęściej gnieżdżą się w sypialniach, zaś w szczególności upodobały sobie ludzkie łóżka. To częsty problem hoteli, pensjonatów oraz innych miejsc, oferujących zbiorowe noclegi. W momencie gdy oczekiwany jest wysoki standard świadczonych usług, pluskwy domowe mogą skutecznie zepsuć dobrą opinię takiego miejsca.
Skąd się biorą pluskwy, skoro w moim domu, mieszkaniu lub miejscu pracy panuje nieskazitelny porządek? Te owady często żyją i żerują w miastach, nietrudno więc przenieść je z miejsca na miejsce na ubraniu czy w bagażu podróżnym. Najczęściej przenoszą się w publicznych środkach lokomocji oraz w miejscach, gdzie spotkać można grono ludzi, czyli także w hotelach oraz restauracjach.
Pluskwy łóżkowe są bardzo trudne do eliminacji, zwalczanie insektów należy rozpocząć od znalezienia ich kryjówki. Trzeba w tym celu przejrzeć dosłownie każdy zakamarek danego pomieszczenia. O obecności pluskiew świadczy również charakterystyczny zapach gnijących malin. To ważna wskazówka mówiąca o tym, że w danym miejscu znajdują się te owady.
Osy
Osy są dość charakterystycznymi, ubarwionymi owadami, które z łatwością może rozpoznać niemal każdy, nawet małe dziecko. Spotkanie z nimi może mieć przykre konsekwencje w postaci ukąszenia w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku kontaktu z osą należy pamiętać, aby z bąbla wyciągnąć żądło, które najprawdopodobniej zostało w skórze. Szczególnie osoby uczulone powinny uważać na osy, gdyż w ich wypadku o wstrząs anafilaktyczny nietrudno.
Zwalczanie gniazd os, wcale nie jest proste, zwłaszcza gdy w środku znajdują owady. Może się ono okazać wręcz niebezpieczne, dlatego osoby wykonujące tę czynność powinny być ubrane w strój ochronny, a także mieć zasłoniętą głowę oraz posiadać na rękach rękawice. Należy również zadbać o to, aby rękawy oraz nogawki były ściśle opięte. Ubrania nie powinny być ani w jaskrawych kolorach ani w ciemnych, ponieważ może to dodatkowo rozwścieczyć owady. Trzeba też unikać intensywnych zapachów: takich jak perfumy czy dezodoranty – są one na nie szczególnie wrażliwe. Osoby polujące na osy powinny ograniczyć do minimum gwałtowne ruchy, gdyż owady agresywnie na to reagują.
Domowe sposoby walki lub z wykorzystaniem preparatów ogólnodostępnych w sklepach najczęściej są nieskuteczne i mogą zaostrzyć problem (np. osy przechodzą dalej w głąb dachu). Potrafimy zwalczyć osy i szerszenie w ich gniazdach bez konieczności demontażu dachu czy niszczenia elewacji – metodami bezinwazyjnymi. Zakład nasz działa w systemie alarmowym straży pożarnej.
Karaluchy
Karaluchy, podobnie jak prusaki, to insekty, które praktycznie od zawsze żyją w pobliżu ludzkich siedlisk. Ich bytność można zauważyć w mieszkaniach, domach, a często także w hotelach, szpitalach, restauracjach czy innych punktach gastronomicznych. Zwykle pojawiają się w miejscach, w których mają łatwy dostęp do pożywienia. Karaluchy nie są wybredne, żywią się zazwyczaj zaraz po zapadnięciu zmroku oraz krótko przed świtem. Najczęściej zjadają warzywa i owoce, jednak nie pogardzą również pieczywem, cukrem czy mąką.
Prusak karaluch – bo tak też nazywa się te owady – doskonale prosperuje na kuchennych resztkach. Zwykle gdy dostrzeże się jednego lub dwa insekty, można się spodziewać, że gdzieś czai się ich większa liczba. Populacja tych owadów rozrasta się w szybkim tempie, przez to zazwyczaj stają się dokuczliwą plagą. Zwalczanie karaluchów jest bardzo trudne i czasochłonne, nie wystarczy tylko zachowanie odpowiednich standardów czystości. Zwykle jednak regularne sprzątanie pomaga skutecznie ograniczyć ich liczebność, jednak do pełnej eliminacji potrzeba znacznie więcej.
Muchy
Mucha jest chyba jednym z powszechniej znanych owadów, którego bardzo trudno jest wyeliminować w prosty sposób, za pomocą packi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że muchy przenoszą bardzo wiele groźnych zarazków, gdyż często żerują na zepsutym jedzeniu, śmieciach i innych zanieczyszczeniach. Zwalczanie much nie wynika więc tylko z wydawania irytującego dźwięku, ale przede wszystkim z przyczyn zdrowotnych.
W zwalczaniu much pomaga utrzymanie porządku w danym pomieszczeniu. Koniecznie trzeba także pamiętać o tym, by w koszach nie zalegały śmieci. Należy również dbać o regularne zmywanie naczyń. Właśnie wszelkie zalegające oraz psujące się resztki wabią muchy do środka. Warto również zadbać o zamykane pojemniki na śmieci, które ulegają szybkiemu psuciu się.
Skutecznym sposobem walki z muchami jest również instalowanie w oknach moskitier. Dzięki temu można mieć pewność, że żaden owad nie wleci do środka, nawet w upalny dzień. W sprzedaży są dostępne również pułapki na muchy w postaci lepiących się pasków. Jednak ich widok jest mało estetyczny, zwłaszcza jak złapie się w nie wiele owadów. W przypadku problemów z muchami warto skorzystać z usług profesjonalistów, by mieć pewność, że problem zostanie skutecznie wyeliminowany. Skutecznym sposobem jest na przykład zastosowanie specjalnych pułapek feromonowych na muchy owocówki, często uciążliwe w hotelarstwie.
Prusaki
Prusak, a dokładniej ujmując karaczan prusak, to insekt, który wykazuje synantropijność, czyli wybiera miejsca zasiedlone lub przekształcone przez człowieka. Prusaki ogólnie lubią ciepło oraz wilgoć, więc wszelkie ogrzewane pomieszczenia takie jak kuchnie, a także magazyny, zakłady gastronomiczne, restauracje czy szpitale stają się ich siedliskiem. Te małe, brązowawe owady potrafią spędzić sen z powiek niejednej pani domu. Często bywają mylone z karaluchami, gdyż są do nich podobne fizjologicznie, łączy je jednak jedno: tak samo trudno się ich pozbyć.
W przeciwieństwie do gryzoni, robaki prusaki pojawiają się bezszelestnie. Jednak tak samo jak one, karaczany upodobały sobie nocny tryb życia. Oznacza to, że prusaki wychodzą po zapadnięciu zmierzchu, żywią się w nocy i krótko przed świtem. Karaczany są wszystkożerne, żywią się marchewką, owocami, ziemniakami, pieczywem, a także mąką i cukrem. Zostawiają w nich odchody, które są groźne dla zdrowia człowieka. Prusaki mogą być nosicielami takich zaraźliwych chorób jak gruźlica, tyfus, cholera, przenoszą też larwy nicieni.
W momencie, gdy pojawią się prusaki należy zadbać o uszczelnienie pęknięć, przecieków oraz szpar w pomieszczeniu. Należy również pamiętać o przechowywaniu żywności w szczelnych pojemnikach oraz zadbać o przetrzymywanie odpadków i śmieci w owadoszczelnych zbiornikach. Zwalczanie prusaków – wbrew pozorom – nie jest wcale takie łatwe. Nie zawsze domowe sposoby są skuteczne, często potrzebna jest do tego pomoc specjalistów.
Mrówki
Nawet w najczystszych pomieszczeniach mogą pojawić się mrówki, akurat porządek z obecnością tych insektów nie ma za wiele wspólnego. Najczęściej do domów, mieszkań czy też miejsca pracy owady dostają się poprzez różne szpary, nieszczelności w podłodze, rurach oraz w systemach wentylacyjnych. Zwykle w mieszkaniach można się spodziewać mrówek faraona. Jest to gatunek, który przybył z cieplejszych rejonów świata, dlatego najczęściej gniazduje w budynkach. Mrówki faraona są niewielkich rozmiarów, zatem bardzo łatwo dostać się im do mieszkania, które z czasem zaczynają traktować jak własne. Właśnie ten gatunek jest najczęstszą zmorą mieszkańców blokowisk.
Charakterystyczną cechą mrówek faraona jest obecność wielu królowych w stadzie. W związku z tym szybko zwiększają swoją liczebność, przez co trudno jest je wytępić. Zwykle ich ekspansja przebiega w kilku mieszkaniach naraz, z których dowolnie się przemieszczają. Kiedy pojawiają się mrówki faraonki, należy powziąć szeroko zakrojone środki zapobiegawcze, gdyż samodzielna walka z tymi insektami jest skazana na porażkę.
Pojawienie się mrówek w danym pomieszczeniu może wynikać z dwóch przyczyn: z chęci osiedlenia się lub z faktu, że znajduje się ono na terytorium danego gatunku, na którym poszukują pożywienia. W momencie łatwego dostępu do pokarmu mogą pojawić się w dużych grupach. Walka z mrówkami powinna więc rozpocząć się możliwe szybko. Najlepiej aby przeprowadzona była przez fachowców znających skuteczne metody.
Kret
Kret, to charakterystyczny, mały ssak, którego trudno pomylić z innymi szkodnikami. Jego znakiem rozpoznawczym są szpecące ogród kopce, które powstają w trakcie drążenia przez kreta tuneli. Korytarze służą mu jako pułapka do chwytania pożywienia – najczęściej są to dżdżownice, ale także owady czy nawet małe gryzonie.
Pamiętajmy, że na wolności kret znajduje się pod ochroną. Jednak na terenach zamieszkałych przez człowieka, zwłaszcza zaś w gospodarstwach rolnych, stanowi nie lada kłopot i może powodować znaczne straty. Drążąc swoje korytarze, podkopuje korzenie roślin, niszcząc tym samym uprawy.
Niejedna osoba, która borykała się z problemem, jak pozbyć się kreta, przekonała się o tym, jak trudne może to być zadanie. Podejmując walkę warto zacząć od metod bezkrwawych. Domowe sposoby na kreta nie zawsze jednak okazują się skuteczne. Odstraszacze ultradźwiękowe powodują, iż po pewnym czasie zwierzę przyzwyczaja się do emitowanych drgań i przestaje na nie reagować. Inne popularne rozwiązanie – montaż podziemnych ogrodzeń i siatek, jest zaś czasem niemożliwy lub bardzo kosztowny.
Nasza firma, stosuje profesjonalne pułapki służące do chwytania żywych kretów, a także skuteczne repelenty chemiczne. Jedynie w uzasadnionych przypadkach sięgamy po rozwiązania ostateczne, czyli różnego rodzaju trucizny.
Szerszenie
Szerszenie, to owady często mylone z innymi podobnymi gatunkami jak osy czy pszczoły. Jednak w porównaniu do innych insektów, szerszenie są znacznie większe i bardziej niebezpieczne. Można powiedzieć, że są swego rodzaju drapieżnikami, gdyż często używają żądła w walce z innymi owadami. Ponadto, zdolne są do wielokrotnych ukąszeń. Dzieje się tak ponieważ szerszenie nie zostawiają swojego żądła w przeciwieństwie do podobnych owadów.
W środowisku naturalnym szerszenie najczęściej budują swoje siedziby w konarach drzew, porzuconych przez ptaki dziuplach, a niekiedy nawet w jamach ziemi. Osiedlają się również w środowisku zurbanizowanym, blisko ludzkich domostw. Najczęściej gniazda szerszeni znaleźć można na poddaszach, szczelinach w murach, strychach, starych, opuszczonych budynkach oraz samochodach. Szerszenie usuwane samodzielne mogą stanowić zagrożenie, nie należy tego robić samemu.
Szczury
Szczury, to jedne z bardziej inteligentnych gryzoni, które występują w przyrodzie. Niestety, czasem się tak zdarza, że nieoczekiwanie pojawiają się one na naszej drodze. Wbrew panującej opinii nie tylko wkradają się do domów lub altanek na wsi czy też położonych blisko łąk i pól. Szczury to coraz częstszy problem mieszkańców blokowisk, gdzie do mieszkań dostają się poprzez kanalizację. Myszy i szczury mogą przyprawić o szybsze bicie serca niejednego lokatora. Najczęściej ich obecność objawia się nocnym chrobotaniem w różnych częściach mieszkania czy domu.
Niestety zwalczanie szczurów nie jest łatwym zadaniem, gdyż jak już się zadomowią bardzo trudno jest się ich pozbyć. Usuwanie szczurów na własną rękę zazwyczaj kończy się fiaskiem. Wydawać by się mogło, że wystarczy je odseparować od dostępu do jedzenia i wody, a następnie zastawić na nie łapki na szczury, klatki na gryzonie, pułapki lepowe czy inne dostępne na rynku urządzenia – to jednak nie zawsze działa. Żyją w dużych grupach, a do tego żywią się dosłownie wszystkim, nawet niestrawionymi resztkami, znajdującymi się w odchodach. Szczury są często również nosicielami wielu chorób, warto więc odszczurzanie zostawić profesjonalistom.
Pluskwy
Pluskwa domowa, to insekt, który jest bardzo uciążliwym lokatorem domów i mieszkań. Pluskwy żywią się bowiem krwią człowieka, a do tego najczęściej gnieżdżą się w sypialniach, zaś w szczególności upodobały sobie ludzkie łóżka. To częsty problem hoteli, pensjonatów oraz innych miejsc, oferujących zbiorowe noclegi. W momencie gdy oczekiwany jest wysoki standard świadczonych usług, pluskwy domowe mogą skutecznie zepsuć dobrą opinię takiego miejsca.
Skąd się biorą pluskwy, skoro w moim domu, mieszkaniu lub miejscu pracy panuje nieskazitelny porządek? Te owady często żyją i żerują w miastach, nietrudno więc przenieść je z miejsca na miejsce na ubraniu czy w bagażu podróżnym. Najczęściej przenoszą się w publicznych środkach lokomocji oraz w miejscach, gdzie spotkać można grono ludzi, czyli także w hotelach oraz restauracjach.
Pluskwy łóżkowe są bardzo trudne do eliminacji, zwalczanie insektów należy rozpocząć od znalezienia ich kryjówki. Trzeba w tym celu przejrzeć dosłownie każdy zakamarek danego pomieszczenia. O obecności pluskiew świadczy również charakterystyczny zapach gnijących malin. To ważna wskazówka mówiąca o tym, że w danym miejscu znajdują się te owady.